بسم الله الرحمن الرحیم


پیشینه موسسه :

در ابتدا با تشکیل دبیرخانه طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری، تحت عنوان «اندیشه مطهر»، برنامه‌های مختلف داخل دانشگاه، نظام منجسم‌تری پیدا نمود؛ ازجمله وظایف دبیرخانه اندیشه مطهر علاوه بر فعالیت‌های داخلی دانشگاه، ترغیب و تشویق اساتید و دانشجویان به راه‌اندازی طرح در مراکز مختلف بوده است. فعالیت‌های خارج از دانشگاه، عمدتاً در امر ارائه برنامه علمی، انتقال تجربیات و معرفی محدود مربی برای مراکز متقاضی متمرکز شده بود، سپس با گسترش فعالیت‌های خارج دانشگاه، دبیرخانه «بینش مطهر» تأسیس و فعالیت گسترده‌تری را در مراکز مختلف عهده‌دار شد. هم‌اکنون این فعالیت‌ها به تناسب امکانات ادامه یافته و آماد‌ه‌ همکاری با متقاضیان و مراکز علاقمند این طرح می‌باشد.

 

اهداف موسسه:

 

 1. ایجاد نهضت کتابخوانی، ‌مطالعه و مباحثه از آثار شهید مطهری در سطح جامعه و برای همه اقشار مردم به صورت فراگیر، مستمر و برنامه‌ریزی شده؛ ‌چرا که «این مباحث و گفتارهایی که آن عالم دلسوز و مؤید من عندالله به آنها پرداخته است، چه مباحث اجتماعی و چه مباحث فلسفی خاص، ‌یکایک آنها برای جامعه لازم و حیاتی است».
 2. پرداختن عمیق و دقیق به خود آثار، که حقیقتاً آثار ایشان گنجی از معارف اسلامی است که علیرغم معروفیت شخصیت شهید مطهری، هنوز خیلی از زوایای اندیشه او ناشناخته و چه بسا در میان همایش‌ها و سمینارها، بروز و ظهور اندیشه ایشان مستور و مهجور مانده است.
 3. علاوه بر مطالعه و مباحثه و فهم خوب آثار ایشان، هدف دیگر ایجاد نظام فکری برای دانشجو یا اندیشه‌جو، بر اساس این آثار می‌باشد. تأکید بر این است که اندیشه‌جو در مواجهه با مسائل و شبهات جدید پاسخگو باشد. اگر سخن از پلورالیزم است، اگر شبهات خاتمیت با رنگ و بوی دموکراسی‌خواهی مطرح می‌شود، اگر تفکرات لیبرالیسم و سکولاریسم به میدان می‌آید باید کسی که آثار شهید مطهری را در یک نظام فکری فرا گرفته بتواند با چنین سرمایه‌ای به مصاف شبهات و اشکالات جدید در حد توان برود.
 4. هدف بعدی عمق‌ بخشیدن و ادامه حرکت و عدم توقف درآثار شهید مطهری، است که چگونگی این مسأله، بسیار حائز اهمیت است. به نظر می‌رسد در حال حاضر مطالعه آثار شهید مطهری، برای اسلام‌شناسی شرط لازم است، ولی کافی نیست. توضیح اینکه‌ حضرت امام در اواخر عمر شریف خود به صورت جدی به طرح مسأله اسلام ناب پرداختند، اسلامی که از اسلام تحجر و جمود و سکون، از اسلام آمریکایی و سکولاریزم و روشنگرنمایی غربی جدا است؛ ایشان بارها به معرفی و توضیح و تفسیر زوایای مختلف اسلام ناب پرداختند، ولی آنچه مهم است ثمره این اسلام ناب در تربیت شاگردان و بزرگانی است که عمدتاً سکان هدایت جامعه مورد نظر امام را بر عهده گرفتند. در میان همه این بزرگواران به یقین آثار شهید مطهری، که بی‌استثناء با مهر و امضای امام تأیید شده است، مهمترین تبلور فکری اسلام ناب مورد نظر امام می‌باشد. همان آثاری که ولی معظم فقیه تصریح و تأکید فرموده‌اند که آثار ایشان مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی است و لاغیر.
 5. بسط و نشر اندیشه و فکر در سطح جامعه، که آن نیز از اهم مسائل است. چه بسیارند کتاب­ها و پایان نامه‌ها و سخنان خوب علمی که کاربردی جز  پرکردن قفسه‌های کتابخانه‌ها ندارد. علم اسلامی، علمی است که مفید به حال جامعه و جوابگوی مسائل مردم باشد.
 6. تقویت مبانی فکری در قالب مطالعه و مباحثه آثار شهید مطهری; به عنوان مبنای فکری نظام، خصوصاً برای بسیج  ضروری و واجب است. 

 

ضرورت اجرای طرح:
با توجه به اهمیت آثار شهید مطهری از یک سو و نیاز مبرم جامعه اسلامی به اندیشه های اسلامی از سوی دیگر، ضرورت پرداختن به آثار شهید مطهری، از واجبات فرهنگی جامعه است.  همان طور که ولی معظم فقیه فرمودند:
« راه گسترش و پیشرفت و شکوفایی فرهنگی جامعه بر مبنای آثار شهید مطهری است.»

 

این درجه از اهمیتی که بر آثار شهید مطهری مترتب است نیاز جامعه را نسبت به یک نهضت کتابخوانی، مطالعه و مباحثه از آثار ایشان در سطح جامعه و برای همه ی اقشار مردم به صورت فراگیر، مستمر و برنامه ریزی شده  واضح و مبرهن می نماید.
اهداف کلی طرح: 
اهداف کلی طرح به شرح زیر می‌باشد:
 1. ایجاد نظام فکری و بسترسازی اولیه اعتقادی بر مبنای تعالیم الهی و اسلام ناب محمدی.
 2. بسط و گسترش اندیشه اسلامی در سطح جامعه داخلی و خارجی و اشاعه تفکر ناب اسلامی ‌به دیگر مراکز علمی، فرهنگی خصوصاً ‌پایگاه‌ها و کانون‌های فرهنگی.
 3. ارائه الگویی از جامعیت تعالیم اسلامی در مواجهه با افراط و تفریط‌های ویرانگر در حیطه‌های شناختی،‌گرایشی و رفتاری با پردازش ابعاد مختلف سیره شهید مطهری; (تربیت شهید مطهری‌گونه).
 4. ارتقاء سطح شناخت و معرفت عمومی جامعه در مواجهه با جریان‌های ناسالم اجتماعی-سیاسی و تهاجم فرهنگی.
 5. ارتقاء سطح ایمان و تعبد جامعه با تبیین عاقلانه و عالمانه مبانی دینی.
 6. کادر و نیروسازی علمی ‌ـ دینی و تربیت مربی بینش مطهر.
 7. کسب توانمندی لازم جهت مواجهه صحیح علمی ‌با اندیشه‌های معارض و انحرافی.
 8. زمینه‌سازی جهت بهره‌مندی عالمانه و محققانه از قرآن کریم و روایات اهل بیت.
 9. زمینه‌سازی مناسب برای ورود مؤثر به مباحث و نظرات دیگر اندیشمندان اسلامی.
 10. قویت استقلال فکری اسلامی و افزایش توان تفکر، نقادی، مطالعه و کتابخوانی.
 11. شخصیت‌سازی و ایجاد ثبات روحی و شخصیتی در مسیر تعبد عقلانی و الگودهی علمی ـ دینی.
 12. آشنایی با مبانی فکری نظام جمهوری اسلامی و نظام‌سازی فکری برای حاکمیت اسلامی و جامعه آرمانی مهدوی.
 13. پاسخگویی به سؤالات و شبهات اعتقادی جامعه و جوانان برای جلوگیری از پیدایشلغزش و انحراف.
 14. عمل به توصیه‌های اکید حضرت امام ;، ولی معظم فقیه و دیگر عالمان ربانی در حفظ و صیانت و گسترش آثار شهید مطهری.
 15. پیگیری طرح‌ها و موضوعات پژوهشی و تحقیقی مرتبط با آثار شهید مطهری.
 16. ارتباط با دیگر مراکز علمی، فرهنگی مرتبط، جهت انتقال تجربه و استفاده از دستاوردهای آنان.

آمار بازدید

 • بازدید این صفحه : 725

 • بازدید امروز : 41

 • کل بازدید : 237286

 • بازدیدکنندگان آنلاين : 20

اطلاعات تماس

 • آدرس: خیابان کوی نصر(گیشای سابق)-نبش فاضل شرقی-پلاک 19

 • تلفن: 88241491-88240932

 • نمابر: 88484803

صفحه اصلی|درباره ما|تماس با ما

.تمامی حقوق این سایت متعلق به مدرسه علمیه الزهرا علیها السلام می باشد